Gyöngyös – Mátravasút - libegőzés a Mátrában
Utazás:komfortos autóbusszal
Időpont: 2024. június 15. (szombat)
Útvonal: Székesfehérvár – Gyöngyös – Mátrafüred - Sástó - Székesfehérvár
Részvételi díj: 17.000 Ft + belépők
Program:
Indulás reggel 7 órakor Székesfehérvár, Skála parkolóból, majd egy pihenő beiktatásával meg sem állunk a Mátra kapujáig. Érkezés fél 10 magasságában Gyöngyösre. Első állomásunk a számtalan különlegességet rejtő Mátra Múzeum. Az Európa Nostra díjjal büszkélkedő kastély az ország egyik legjelentősebb természettudományi gyűjteményét őrzi. A Múzeum három egységből áll, az Orczy Kastélyból, az új Természettudományi pavilonból, és egy csodaszép parkból. Ez utóbbiban találjuk Magyarország legnagyobb, mintegy 430 centiméteres törzskerületű, török mogyorófáját. A kastély előterében a Mátraderecskén talált mamut hatalmas csontváza köszönti a látogatót, majd az alsó szinten vadászati, a felsőn helytörténeti kiállítást és ásványgyűjteményt találunk. Az új építésű háromszintes természettudományi pavilon központi eleme a 15 m magas kocsánytalan tölgy, mely köré szerveződik a rendszertani egységekben foglalt igen gazdag kiállítás. 24 dioráma különböző élőhelyek világát tárja elénk, melyek a kiállítás leglátványosabb elemei. A kiállítást színesíti a pálmaház, ahol a növények mellett akváriumokkal, terráriumokkal is találkozhatunk. A kert, a kicsinyke halakkal teli tavával, növénytani ritkaságaival, játszóterével kellemes kikapcsolódást nyújt minden korosztály számára.
A kiállítás megtekintése után sétára indulunk a főtér felé, hogy megcsodáljuk a város ikonikus épületeit. Több érdekes régi épülettel büszkélkedhet a város, melyek közül az elmúlt években többet szépen fel is újítottak. A Fő téren áll a régi városháza és a város földesurainak, gazdag polgárainak középkori eredetű házai, így az egykori Grassalkovich-ház, mely ma a városi könyvtár otthona. A város címerének fő díszítőelemei a tér 4 sarkán elhelyezett szökőkútról köszönnek vissza.
Elhaladunk a klasszicista zsinagóga és a szomszédjában lévő, hatalmas új zsinagóga mellett, majd megcsodáljuk a kéttornyú barokk Szent Bertalan Plébániatemplomot. A templom déli tornyában látványlift és kilátó épült. És még egy érdekesség: a Mátra Múzeumhoz vezető Kossuth utca északi részén még megfigyelhetjük az egykori különleges településszerkezetet, az úgynevezett zsákközös beépítési formát, amely révén a város lakói kibújtak a kapuadó terhe alól.
A hajdani Orczy vadászkastély parkjának kerítését faragott oroszlánok díszítik, melyekről a legenda azt tartja, hogy amikor meghallják a déli harangszót, elmennek ebédelni. A kastély csodaszép parkjában találjuk Magyarország legnagyobb, mintegy 430 centiméteres törzskerületű, törökmogyoró fáját. A szépen felújított régi épületben ma a Mátra Múzeum természetszerető látogatóit.
A Barátok terén áll a Ferences Plébániatemplom és kolostor épületegyüttese. Hazánk egyik legnagyobb ferences rendháza megannyi titokzatos történet tudója. Például, hogy 1950-ben a kommunista leszámolástól tartva több értékes kincset rejtettek el az akkori szerzetesek a templom és a rendház falaiban. Valahol a templom alatt található Vak Bottyán sírja. A templom és a díszes sekrestye megtekintése után a 16 000 kötetnek otthont adó könyvtárban is elidőzünk. Az ősnyomtatványok között olyan különlegességeket őriznek, mint egy Gutenberg Biblia.
Szusszanásképp felülünk a hangulatos kisvonatra, mely kicsik s nagyok örökzöld kedvence és tavaly került felújításra. A Mátravasút szeretettel várja a szépséges Mátra látogatóit, rajongóit, természetjáróit. Mondják, ha valaki egyszer kisvonattal érkezett a Mátrába, a szíve máskor is visszahúzza. Akármerre indul velünk a mozdony, változatos tájak, bokrok, szőlők, majd dús erdők és hegyek köszöntenek minket. A végállomásunk Mátrafüred, ahol nem időzünk sokáig, hiszen a célunk Sástó, az ország legmagasabban (tengerszint felett 513 m) fekvő tava.
A Sástó és a Mátra élővilágát a tó körül kialakított Béka-tanösvény állomásait kellemes sétával végigjárva ismerhetjük meg. Az útvonal mentén elhelyezett tájékoztató táblákon kívül megtapintható, forgatható, megmászható bemutató eszközök teszik érdekesebbé a megismerés örömét. A tanösvény hossza a Farkas-kúti végállomásig 1,7 km, az út kiépített sétányon és kellemes erdei sétautakon halad végig. Az elfáradt látogatókat a tanösvény mentén elhelyezett padok, pihenőhelyek várják. Kipróbáljuk a Mátra legújabb attrakcióját, a közelmútban átadott libegőt, amely a Sás-tavi kempinget köti össze az Oxygen Adrenalin kalandparkkal.
18:30 magasságában indulás haza, érkezés este 9 tájékában Székesfehérvárra, a Skála parkolóba.
Belépők (indulásig változhatnak):
Mátra Múzeum (kastély + pavilon szakvezetéssel): Ft; diák (6-26 év között) és nyugdíjas (62-70 évig) jegy: Ft / fő
Szent Bertalan templom és kilátó: Ft/fő
Kincstár: Ft/fő, diák és nyugdíjas: Ft, 70 év fölött ingyenes
Mátravasút egy irányban Ft/fő egységesen
Mátra Libegő: Ft/fő/1 irány