Kám: Jeli Arborétum Sümegi vár, ahol megelevenedik a történem
Utazás: komfortos autóbusszal
Időpont: 2024. május 11. (szombat)
Útvonal: Székesfehérvár – Kám – Sümeg - Székesfehérvár
Részvételi díj: 18.000 Ft + belépők
Program:
7 óra: indulás Székesfehérvárról, a Skála parkolóból.
10 óra: érkezés az ország legnagyobb arborétumába, a Kám község határában lévő Jeli Arborétumba, amelyet 1922-ben gróf Ambrózy-Migazzi István alapított. Az arborétum különleges mikroklímája lehetőséget teremtett olyan növényritkaságok és növénytársulások egymás melletti telepítésére, melyek egyébként egymástól nagy távolságra fordulnak csak elő. A kert legrégebbi részében látható a Havasszépe (Rhododendron) gyűjtemény. Jeliben ma már több mint 300 rododendron faj és változat több ezer egyede él, fajtától függően áprilistól júniusig bontják színes virágaikat. Csodaszép fenyőfák biztosítanak árnyékot a legnagyobb melegben is a sétautakkal sűrűn átszőtt díszcserjés területnek. Itt található a havasszépékhez hasonlóan az erikafélék rokonsági körébe tartozó széleslevelű hegyi babér is, egyike a legszebb cserjéknek, nyár elején nyíló virágai szinte beborítják a bokrot. A Kaponyás-patak völgyében kialakított Tájövezetekben a látogatók a Balkán- és az Ibériai-félsziget, Kis-Ázsia, a Kaukázus, a Himalája, Japán, Kína, a Mississippi-vidék, az Appalache- és a Sziklás-hegység társulás alkotó fajait ismerhetik meg. Megragadó itt az Óriások Erdeje a hegyi mamutfenyő méretes példányaival.
A parkban egy közel 20 méter magas kilátót is találunk, amely az őrségi népi építészet stílusjegyeit hordozza. A kilátó elsősorban a japán és a sziklás-hegységi erdőfoltra nyújt rálátást. 2 éve adták át a 130 méter hosszú lombkoronasétányt, ahol az Óriások erdejében a mamutfenyők lombkoronái közt, 10 méter magasan sétálhatunk. A tobozok, tűlevelek között feltűnnek a helyi madárfajok is. A bátrabbak egy csúszdán keresztül jöhetnek le a magasból.
De nemcsak a növényvilág lenyűgöző. A Jeli Varázskertben akárhova nézünk, különleges állatokra bukkanhatunk. A madármegfigyelés szerelmesei ritka, védett madárfajokkal találkozhatnak, és megfigyelhetjük, ahogy az egészen aprótól kezdve a nagyobb, kopácsoló élőlények művészi rajzolatokat vájnak a fák kérgébe. A bokrok között pedig ne lepődjünk meg, ha napozó rézsiklót vagy akár pihegő madárfiókákat látunk, amiket a szüleik hivogatnak kedves hangon.
Közös séta a gyönyörű parkban a Hétforrásig. Ezután szabad program.
13 órakor indulunk Sümegre. A Közép-Dunántúli régió I. Történelmi Élményparkja egyedülálló módon mutatja be a középkori várak életét, a korabeli harcok menetét, az ostromok fegyvereit. A Sümegi Vár az ország egyik legszebb, viszonylag épen megmaradt középkori erődje, amely a környezetéből magasan kiemelkedő kopár hegytetőre épült. A vár területileg három nagyobb egységből, a külső-, a belső és fellegvárból áll. Építése több korszakra osztható. Az 1260-as években épült meg a vár legrégebbi része, a fellegvár Öregtornyának alsó szintje, melyen egy fából készült emeleti toronyrész állhatott. Változás a 14. században az Anjou-királyok idején következett be. Ekkor került sor a vár szervezeti erősítése mellett a fellegvár falainak és az Öregtorony felső szintjének megépítésére, a meglévő épületek javítására.
Bővültek az állandó kiállítások, és új tárlatok is nyíltak a Várban!
Megtekintjük a püspöki lakószobát és tanácstermet az Öregtoronyban, az alsó szinten pedig a korabeli konyhát és éléskamrát.
Rövid szabad program után indulás Székesfehérvárra.
20 óra körül várható az érkezés Székesfehérvárra, a Skála parkolóba.
Belépők:
Sümegi vár: Ft/fő; gyermek-, diák- és nyugdíjas-belépőjegy: Ft/fő
Jeli Varázskert szakvezetéssel: Ft/fő; gyermek (14 éves korig)-, diák- és nyugdíjas-belépőjegy: Ft/fő
A belépőjegy tartalmazza a lombkorona sétány használatát!